Úvod ›› Aktuality ›› Logická olympiáda 2016

Logická olympiáda 2016

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.

Soutěž je vyhlášena pro pět kategorií:

• Kategorie MŠ: mateřské školy
  • Kategorie A1: žáci 1. třídy základní školy
  • Kategorie A: žáci prvního stupně základních škol (2. – 5. třída).
  • Kategorie B: žáci druhého stupně základních škol (6. – 9. třída a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, tj. první dva ročníky u šestiletých gymnázií nebo první čtyři ročníky u osmiletých gymnázií).
  • Kategorie C: studenti všech druhů středních škol, v případě víceletých gymnázií poslední 4 ročníky studia. Soutěže se mohou zúčastnit pouze studenti běžného denního studia SŠ (gymnázium, SŠ, učiliště, konzervatoř atd). Maximální věk studenta je omezen na 20 let, soutěžit tedy mohou jen děti a studenti mladší než 1.9.1996.

Harmonogram soutěže:

1. srpna 2016 - 30. září 2016 - registrace soutěžících a škol

Základní kolo proběhne pro

• kategorii A: žáci prvního stupně základních škol ve dnech 1. – 7. října 2016
  • kategorii B: žáci druhého stupně základních škol ve dnech 8. - 14. října 2016
  • kategorii C: studenti všech druhů středních škol ve dnech 15. – 21. října 2016
  • kategorii MŠ a A1: mateřské školy a 1. ročník základní školy ve dnech 22. - 28. října 2016

V základním kole soutěžící vyplní krátký on-line test. Délka testu je 20 minut (kategorie MŠ a A1), 30 minut (kategorie A a B) nebo 35 minut (kategorie C), takže je možné jej řešit během jedné vyučovací hodiny. Nejlepší řešitelé z kategorií A, B a C postoupí do krajských kol. Nejlepší řešitelé z kategorie MŠ ve vybraných okresech postoupí do okresních kol. Soutěžící z kategorie A1 absolvují jen základní kolo a nepostupují do krajských kol.

4. listopadu 2016: krajská kola pro kategorii A, B a C

V tento den proběhnou ve všech krajích prezenční krajská kola. Nejlepší řešitelé postoupí do finále.

14. listopadu 2016: okresní kola pro kategorii MŠ

okresní kola v kategorii MŠ zajišťují partneři soutěže - Svět vzdělání, z. s. a Základní škola a mateřská škola Čtyřlístek, s.r.o., Uherské Hradiště

ZŠ Čtyřlístek - Uherské Hradiště
Svět vzdělání - Prostějov, Brno, Ostrava, Opava, Zlín, Pardubice
ZŠ Karla Čapka, Kodaňská, Praha - Praha 10

28. listopadu 2016: finále

Je soutěž vhodná pro žáky druhých a třetích tříd? První stupeň základní školy od 2. třídy je jedna kategorie - A. Zadání je převážně koncipováno pro žáky 4. a 5. tříd, ale samozřejmě vítáme i účast žáků nižších ročníků - přinejmenším si to mohou vyzkoušet, ale nezřídka postoupí do krajského kola i druháci a třeťáci. Soutěžní úkoly nejsou založené na vzdělání, ale pouze na logické úvaze. Je ovšem nutná znalost základního aparátu (jako je přečtení zadání nebo početní operace, popř. včetně použití kalkulačky), který žáci nižších ročníků zpravidla neovládají na stejné úrovni jako starší žáci. Mladší soutěžící se tedy přihlásit mohou, nikomu v účasti nebráníme, ale připravte je na to, že mnoho úloh nezvládnou, aby potom nebyli zklamaní - přeci tuto soutěž připravujeme pro radost dětí.

Účast zahraničních škol v soutěži? Soutěž je primárně určená pro žáky a studenty ze škol v České republice. Studentům zahraničních škol umožníme účast pouze v základním kole, ale bohužel už nebudou moci postoupit do krajských kol či do finále.

Více o soutěži na webu Logické olympiády